Jak dbać o szklanki, żeby zachowały blask na dłużej?

Szklane naczynia w kuchni z czasem mogą tracić swój blask, co negatywnie wpływa na ich wygląd. Co zrobić, żeby szklanki nie były matowe i przez jak najdłuższy czas zachowały piękny połysk? Nawet najpiękniejsza zastawa szklana traci swój urok, gdy szkło staje się mętne i nie wygląda już tak, jak kiedyś. Dotyczy to nie tylko szklanek. Na utratę blasku narażone są także kieliszki, karafki, szklane miseczki, salaterki. Jak zadbać o swoje szklanki?

Dbaj o szklanki, przechowując je w odpowiednich warunkach

Nie tylko właściwe mycie, ale także odpowiednie przechowywanie szklanek w kuchni może uchronić je przed wieloma negatywnymi skutkami. Szklanki zawsze należy przechowywać w przeznaczonej do tego szafce, zamykanej, nie przepełnionej innymi naczyniami, zabezpieczonej przed dziećmi. Najwygodniejsze szafki do przechowywania szklanek to te wiszące, zamykane. Łatwiej codziennie sięgać po szklanki umieszczone w wiszących szafkach.

Zadbaj o odległość szklanek od innych naczyń, które mogłyby porysować szkło lub w inny sposób uszkodzić ich powierzchnię.

Wybieraj szklanki z dobrego jakościowo szkła

To oczywiste, że z czasem szklanki tracą idealny wygląd. Zresztą nie tylko szklanki, ale również kieliszki do wina czy szampana i wszystkie inne elementy zastawy wykonane ze szkła. Czy wybór dobrego jakościowo szkła to jest metoda w walce z matowieniem i rysami na szkle? Szklankikieliszki i inne szklane przedmioty na pewno dłużej pozostaną gładkie i przejrzyste, jeżeli wybierzesz te, które są wykonane w dobrego jakościowo szkła. Nie można wymagać, żeby szklanki z najtańszego szkła wyglądały idealnie po dłuższym czasie użytkowania.

Dobre szkło to jakość sama w sobie i tutaj plus dla marki Gerlach, która swoje szklanki i kieliszki produkuje z dobrego, wyjątkowo przejrzystego i gładkiego szkła. Wpływa to nie tylko na ich wygląd, ale i wygląd napojów w naczyniach. Jakość ma znaczenie i marka Gerlach doskonale o tym wie!

Twarda woda i osady

Twarda woda nie jest sprzymierzeńcem w utrzymaniu idealnej jakości szkła zastawy szklanej. Osady powstają nawet pomimo mycia w zmywarce. Nie mówiąc już o napojach takich jak herbata, która -choć pyszna i potrafi postawić na nogi – bywa przyczyną nieestetycznych osadów i zacieków.

O czym pamiętać myjąc szklanki w zmywarce?

  • temperatura nie powinna być zbyt wysoka – programy, które myją w wysokich temperaturach mogą powodować matowienie szkła, myj szklanki i kieliszki w specjalnych programach;
  • detergenty – używaj detergentów przeznaczonych do mycia szkła. Dobrej jakości środki są skuteczne i łagodniejsze dla delikatnego szkła;
  • nabłyszczacz i sól zmiękczająca wodę – tego nie może zabraknąć w zmywarce, jeśli zastawa szklana ma lśnić i pozostawać bez zacieków.

Delikatne elementy szklanej zastawy można też myć ręcznie.

Ręczne mycie szklanek, kieliszków i innych elementów zastawy szklanej

W przypadku mycia ręcznego zastawy szklanej używaj delikatnych detergentów i miękkiej gąbki, która nie zarysuje powierzchni. Woda do mycia nie powinna być za zimna ani za ciepła. Po umyciu i spłukaniu warto przetrzeć szkło miękką ściereczką bawełnianą.

W przypadku osadów można do wody i płynu dodać odrobinę soli kuchennej. Metodą na odświeżenie wyglądu szkła jest użycie octu (białego) w proporcjach 1:1 z wodą, namoczyć szklane naczynia na kilka minut a potem spłukać. Podobne właściwości wykazuje również woda z kwaskiem cytrynowym.

Szkło od Gerlach – stawiaj na dobrą jakość

Dbanie o szklanki, kieliszki czy karafki to podstawa, ale dobra jakość szkła również ma wpływ na wygląd Twojej zastawy szklanej. Warto stawiać na produkty firm, które od zawsze dbały o jakość materiałów i wykonania. Gerlach jest taką właśnie firmą, dlatego zastawa szklana tej marki przez wiele lat będzie cieszyć Twoje oczy wspaniałym blaskiem.

Polecamy doskonałej jakości szklanki – https://gerlach.pl/szklankikieliszki do winakarafki – https://gerlach.pl/karafki. A jeżeli myślisz nad dobrym prezentem dla domu lub bliskiej osoby, wybierz coś spośród naszej oferty szkła – https://gerlach.pl/szklo.

Photo of author

Kamil